Co potřebujete si vzít sebou?

 

 Na loď je nutné si vzít pohodlnou, ale pevnou obuv s plnou  a pevnou špičkou(Osvědčili se vietnamské boty z umělé hmoty s páskou za patu. Hit posledních sezón u moře). Světlá podrážka, nesmí dělat šmouhy. Dále je nutné mít boty na přezutí na břeh (botasky). Dobré je mít i boty do vody(neopren). Pantofle typu „žabky“ nebo něco podobného pro rychlý styk s pobřežím a do sprchy.

Oblečení si zvolí každý sám s tím, že je nutné počítat s určitým omezením co do místa a úložného prostoru. Spodní prádlo a jiné lze prát a sušit na lodi jen omezeně. Už dost bude loď obložena ručníky, plavkami. Přesto, že plujeme většinou v letních měsících a bude asi teplo, je nutné alespoň jedno teplé oblečení na večer a noc – větrovku. Pláštěnky také přibalit.

Zavazadla je nutné volit taková, která se dají složit a uložit. Žádné kufry apod. Raději dvě hadrové tašky, pytle, vaky. Na lodi bude povlečeni, ale každý si muže zvážit, zda si vzít spací pytel. Sluneční brýle, raději dvoje se šňůrkou. Čepici ? kšiltovku. Jachtařské rukavice, budou stačit i nějaké cyklo rukavice z pevnějšího materiálu.(Podmínka pro chlapy).

Na lodi je jen 12V el.zásuvka.  220V je jen když budeme stát v marině a platit stání. Budeme mít ale sebou 2x měnič.  Jen je nutné počítat s tím, že pokud budeme plout pod plachtami,  baterky se nenabíjejí a je nutné je šetřit. Určíte budete mít kameru, foťáky,Notbook a pod. mobily. Poziční světla, čerpadla, lednička, noční osvětlení a jiné a to něco proudu sežere.

Své léky:  Povinné je jedno balení Kinedrylu  na osobu.  Případně lékárničku. 

Doklady: Cestovní pas.  Chorvatsko zatím není členem EU a tak jen Občanský průkaz nestačí.

Drobnosti: toaletní papír, mýdlo, ručník, kolíčky na prádlo, kvalitní kuchyňský nůž, kvalitní otvírák na konzervy, sirky, baterku. Opalovací prostředky!

Peníze:  V Chorvatsku se dá platit Kunami stejně dobře jako Eury. 

Stručný seznam věcí, které si má člověk vzít:
Doklady totožné s těmi, které mi uvede před plavbou
Jídlo
Své léky, případně lékárničku a Kinedril
Opalovací prostředky
Fotoaparát a videokameru (v případě velkých vln ale hrozí šplouchnutí slané vody)
Mobil s roamingem.
Vodotěsný obal na fotoaparát, videokameru, mobil, peníze a doklady.
Oblečení ? nepromokavou bundu, jedno teplé oblečení, sandály, botasky, boty do vody, dvoje plavky, jinak stačí standardní oblečení k moři, tedy kraťasy a tričko, čepice na hlavu nebo šátek.
Drobnosti: toaletní papír, mýdlo, ručník, kolíčky na prádlo, kvalitní kuchyňský nůž, kvalitní otvírák na konzervy, sirky, baterku.

 

 

 

Napsat komentář