Jachty a jejich vybavení

Jachty a jejich vybavení

 Charterová jachta má délku od 9 m do 18 m. Podle velikosti mají i různý počet kajut zpravidla dvě a více. Celkový počet lůžek je rovněž odvislý od velikosti jachty, tj. pro 4-10 osob .  Dvě lůžka bývají zpravidla v salonku kde jedno obsazuje kapitán. Kajuty na lodích jsou převážně dvoulůžkové. V kajutě je buď dvoulůžko nebo patrová postel. V každé kajutě je k dispozici skříň . Pro běžnou potřebu je to dostačující, aspoň na léto.

Na každé lodi je sprcha venku  i na toaletě. Na toaletě je kromě sprchy ještě umyvadlo a WC s ručním pumpováním. Voda  je užitková z nádrží na vodu. Není však vhodná k pití, protože voda v nádržích se nikdy nevyčerpá všechna a neustále se mísí s nově dopuštěnou. 

Pro uskladnění potravin je na lodi pultová lednička s horním víkem zabudovaná v kuchyňské lince, bez mrazničky. Chladí  pouze pokud se jede na motor a v případě jízdy na plachty a hlavně přes noc při kotvení bez připojení na elektřinu jsou použity baterie a nebo se někdy vypne, takže jenom udržuje stávající teplotu. Je ale dostatečně prostorná pro celou posádku.

Pro vaření jek dispozici dvou-plotýnkový vařič na propan-butanovou láhev o velikosti 2kg. Vařič je uložen na hřídeli a naklání se v lodi tak, aby se hrnce co nejméně houpaly. K dispozici je i trouba, ale  není vhodná k pečení kvůli vysoké spotřebě plynu.Standardně  je ve výbavě jedna náhradní láhev.

Kuchyně je standardně vybavena nádobím z nerezu,  jídelní soupravou a příbory pro celou posádku. Doporučuje si však vzít sebou kvalitnější a ostřejší nože, struhadlo ,škrabku na zeleninu a podobně.

V každé jachtě je v salonu navigační stolek s papírovými mapami, navigačními pomůckami, dalekohledem, signálními světlicemi apod. K dispozici je i GPS mapový ploter. Na stěně vedle navigačního stolku jsou veškeré pojistky od lodi.

Na každé lodi musí být záchranná vesta pro každého člena posádky. V případě, že jsou v posádce děti, je nutné s charterovkou domluvit zapůjčení vesty dětské. V případě dětí na palubě je navíc možné pro vyšší bezpečnost za příplatek 50Euro natáhnout po celé délce lodě na zábradlí síť, aby dítě nepropadlo mezi šňůrami zábradlí. Děti měly mít aspoň při plavbě na plachty, zvláště při náklonech a vlnách záchrannou vestu bez ohledu na to, jestli umí plavat nebo ne.
Na lodích  je nafukovací člun sloužící k dopravě z jachty ke břehu. K němu je možno si dokoupit závěsný motor.

Nahoře na palubě pod sedačkami je dostatek úložného prostoru, který se používá na lana, pomocnou kotvu, kyblík s hadrem, hadici na doplňování vody, elektrický kabel pro připojení jachty na sloupek se zásuvkami na molu a hromadu dalších věcí. Je tam ale i dost nevyužitého prostoru, do kterého se nejčastěji ukládají  ploutve, potápěčské brýle apod.


Napsat komentář