2010 – „Rooster“

Za novými zážitky jsme se vydali plachetnicí Bavaria 36 jménem Rooster po Jadranu. Ale abych nepředbíhal sled událostí, je třeba začít tím, že novopečený Kapitán námořní plavby urputně sháněl posádku lodi od listopadu 2009. No, posádka se našla v příbuzenstvu a tak jsme v prosinci 2009 loď objednali a na počítači si zadali odpočítávání dnů k výjezdu.
Kapitán připravil plán plavby na jednotlivé dny ( Trasa:12.613.614.615.616.617.618.619.6,) a zajistil vše kolem příprav, včetně pojištění, pokynů k posádce a pod.
Nadešel den „D“ a 11.6.2010 vyrážíme červenou Fabií směr Hradec Králové, kde na nás čekala část posádky. Z Hradce jedeme dvěma auty směr Brno.
Cesta do Chorvatska
Jeli jsme nonstop přes noc a střídali se dva řidiči. No do Sukošanu jsme dojeli kolem 10. hodiny ráno a hned začali s převzetím lodě. Marína Sukošan Z toho jsem jako Kapitán měl nejvetší strach a to proto, že neumím ani chorvatsky ani anglicky a tak jsem se bál, že nebudu všemu rozumět. Nakonec mé obavy byly zbytečné a to proto, že i ti Chorvaté se snažili, abychom si tu plachetnici přeci jen půjčili. Plachetnice „Rooster“Kolem 12. hodiny jsme měli plachetnici převzatou a po nalodění všech osobních věcí a zaparkování aut na odstavném parkovišti jsme byli připraveni vyplout. No bylo ještě potřeba koupit povolenku na rybolov a také jsme se snažili sehnat kartu na internet. Povolenka k rybolovu byla koupena za cca 800 Kuna, ale internetovou kartu jsme nesehnali. Byly už vykoupené a další by byly k mání až v pondělí.
Před vyplutím jsme se ještě v klidu naobědvali v kajutě plachetnice a po krátké instruktáži posádky,kterou provedl Kapitán, jsme zahájili plavbu. No vyplutí z maríny nám komplikoval silný boční vítr a tak nám s vyplutím pomohli pracovníci maríny.
Na volném moři jsme si vyzkoušeli ovládání plachetnice a to jak na motor, tak na plachty.       Plavčíci u kormidlaPlavčíci v akci
Tak jsme křižovali Zadarským kanálem a učili se plachtění.Obr.1, Bylo i koupání v moři. Proti původnímu plánu, kterým jsme měli končit plavbu tento den u obce Komasebo a přespat uvázáni k bojce, jsme se vrátili zpět do maríny v Sukošanu a přespali uvázáni k molu.Obr.1,
Obr.2, Důvod změny plánu trasy byl vynucený situaci, a to tím, že byl uzavřen průplav pod mostem Malí Ždrelac.
13.6.2010 jsme tedy ráno po snídani znovu vyplouvali z domovského přístavu v Sukošanu a propluli celým Zadarským kanálem na sever podél ostrova Ugljan a vpluli do Stredného kanálu.
U Bunkru
Cílem dopolední plavby byl Bunkr. Tam jsme zakotvili a provedli průzkum Bunkru a jeho okolí. Bylo i koupání v zátoce s teplou vodou. Oběd a pak už pokračujeme dále na sever směr Veli Rat. Zastávka u  vraku potopené lodi, kde posádka za pomocí člunu provedla průzkum vraku. Potom jsme pluli podél majáku Veli Rat k jihu podél ostrova Dlgi Otok do zátoky Sakarun. Tam dnešní plavba skončila a ukotveni ke dnu dvěma kotvami jsme byli připraveni k přenocování. Od moře však foukal vítr a nesl sebou dlouhé vlny a tak naše plachetnice se neskutečně houpala na vlnách. To byl první křest odolnosti posádky s mořskou nevolností. No až na jeden případ to dopadlo bez újmy. Jen Alenka i přes to, že požila nekolik Kinedrilů krmila ryby přes palubu.
Ráno 14.6.2010 jsme posnídali v zátoce a také vyzkoušeli úspěšně rybolov. No jen malá ryba .Obr.1,
Kapitán
Plavba pokračovala podél ostrova Dlgi Otok směr jižní cíp. Většinou na motor – nebyl vítr. První zastávkou bylo Jezero Mir a kamenné homole u jezera. Celá posádka se vylodila a provedla průzkum homolí a koupání v jezeře. Obr.1,Obr.2, Kapitán počkal s plachetnicí na volném moři a to proto, že nebylo možnosti se ukotvit. V této části byla hloubka i 100 m a pobřeží skalnaté.
Pak pokračovala plavba do zátoky Telašcica, Obr.1, kde jsme v malé zátoce ukotvili plachetnici ke dnu dvěma kotvami. No tady bylo moře klidné a žádné vlny. Noc proběhla v klidu a celá posádka se dobře vyspala.
Torzo hradu na ostrově Mana
15.6.2010 jsme po snídani,koupání a krátké relaxaci  v pěkné klidné zátoce vypluli směr Kornáty. Pluli jsme mezi ostrovy a kupodivu i na plachty. Tady vítr byl. První zastávkou bylo vylodění se posádky u ostrova Mana. Tam  je pěkná zřícenina hradu a tak posádka provedla průzkum. Hrad je na vyvýšenině, ze které byl krásný rozhled na ostrovy Kornáty.Obr.1,
Obr.2,Obr.3,Obr.4,
Pak plavba pokračovala až k misu Opat a dále přes Murterské moře k městečku Murter. Tam jsme zapluli do mariny Hramina a ukotvili plachetnici k molu a připravili vše k přečkání noci. Bylo to dobré rozhodnutí, jak se později ukázalo, v noci přišla pěkná bouřka. My jsme však ještě stihli prohlídku města a večerní zmrzlinu u stánku. Proběhlo také doplnění vody do nádrží lodě a dobíjení baterií.
16.6.2010 jsme z mariny vyjeli po natankování nafty do plachetnice kolem 9. hodiny. Ten den bylo po ránu pod mrakem a foukal dost vítr. My jsme pluli podél ostrova Murter k jihu směr Šibeník. Po vplutí do Muterského moře jsme roztáhli plachty. Pěkně nám foukalo a my pluli po větru. Byly však také velké vlny. Plachtění bylo super, ale náklon lodě skoro 45 stupňů část posádky nezvládala. Kapitán proto vydal rozkaz stáhnout plachty. Tak potom zase jen na motor. Počasí se ale postupně vybralo a na plachty jsme se vrátili znovu těsně před Šibenikem. Tam jsme dopluli před polednem a tak posádka provedla průzkum města a jeho památek.
Odplouváme ze Šibeníku
Obr.1
Pak jsme pokračovali směr Skradin. To plujeme už mimo moře a ve sladké vodě z řeky Krka. Před dálničním mostem, před Skradinem, zaplouváme do zátoky a ukotvujeme loď ke dnu dvěma kotvami. Příprava na večeři a noc. Ta proběhla v klidu za svitu měsíce a hvězd, bez větru a vln.
V zátoce před Skradinem
17.6.2010 Ráno vplouváme do zátoky před Skradinem a ukotvujeme loď mimo marímu kotvou a lanem k borovicím na břehu. Pak část posádky jde na dopolední výlet do Národního parku Krka. Kapitán a Alenka zůstavají na plachetnici a připravují pro posádku oběd. Spojení mezi odchozí částí posádky a lodí je zabezpečeno vysílačkami. Asi po třech hodinách dostává Kapitán vysílačkou zprávu, že posádka je v městešku Skradin a tak opouští s Alenkou plachetnici a jde také na prohlídku městečka. Byla i zmrzlina.
Pevnost před Šibeníkem
Po návratu na plachetnici jsme vyrazili směr Šibenik a dále podél pobřeží k městečku Tribun. Tam jsme ukotvili plachetnici v maríne Danuvius. Ta byla ze všech marín, co jsme v nich nocovali, nejdražší. Večer byla prohlídka městečka a také zmrzlina.Obr.1Obr.2, Obr.3Obr.4Obr.5Obr.6Obr.7,
18.6.2010 jsme vypluli z maríny v Tribuni a pokračovali podél ostrova Murter, Murterským mořem na sever do Zadarského kanálu. Byla to poslední dlouhá plavba a tak jsme stavěli jen v malé zátoce na oběd, odpoledne na zmrzlinu u městečka Svatý Filip a Petr Obr.1, a pak až na večeři v Kuklici.
Svatý Filip a Petr - zmrzlina
Kuklica
Tento den jsme si plachtění docela užili. Pluli jsme proti větru a tak jsme to pěkně křižovali.Obr.1
Obr.2Obr.3Obr.4Obr.5,  Před západem slunce jsme zapluli do domovské maríny v Sukošanu a na lodi oslavili úspěšnou plavbu. Bylo potřeba vypít všechno pivo, co zbylo ze zásob.Obr.1,
Marína Sukošan
19.6.2010 Ráno jsme doplnili naftu a proběhlo předání plachetnice.Obr.1Obr.2Obr.3,. Kupodivu bylo vše v pořádku a tak si Kapitán oddechl.
Jdeme do Zadaru
Pak jsme se ještě zajeli podívat do Zadaru na památky a po nákupech suvenýrů. Obr.1Obr.2Obr.3,.
Jedeme domů
Kolem 14. hodiny, rozděleni ve dvou autech, jsme odjeli směr domov, Česká republika.
Tak skončila první plavba CA LUBALLA Varnsdorf. Jistě nebyla poslední a tak, kdo má zájem, může se na plavbu přihlásit na rok 2011
This entry was posted in 2010 "Rooster". Bookmark the permalink.

Napsat komentář