Dovolená 2006 ? Cesta na Sicílii

Dovolená 2006 – Cesta na Sicílii

13. července 2006 v 22:20 | Lubomír |  Cestopisy

Červnovou dovolenou v roce 2006 jsme si naplánovali od 14.června do 2.července s tím, že podnikneme cestu autem okolo Sicílie. Připravili jsme si proto našeho Fordíka tak, aby se v něm dalo dobře spát, ale i vařit a prostě dobře vegetit.Luboš vyrobil rozkládací lavice v dvoulůžkové lože, nechyběl vařič a ani chemický záchod.
Celá cesta byla naplánována na 19 dní s tím, že každý den budeme někde jinde a že objedeme ostrov Sicílii po pobřeží kolem dokola.
Jelikož jsme na dovolených docela skromní co se týče jídla, vzali jsme si většinu zásob z domova. Konzervy, pytlíkové polévky, ale i salám, sýry a pod. Dobře k tomu posloužila cestovní lednička s připojením na autobaterii. Stav tachometru na začátku cesty:
T = 75212
Auto
1.den – 14.6.2006 Odjezd z Varnsdorfu se oproti plánu, vyjet ve 13.hodin, trochu opozdil. Vyrážíne ve 13,35 s dobrou náladou, směr Cheb, přes Ústí nad Labem . Trasa Trasu jsme trochu pozměnili z důvodů načerpání levného LPG v Ústí n/L. 12,70 Kč/l (ve Varnsdorfu je stále 15,90 )
Na internetu jsme si našli levné čerpání LPG v Ústí nad Labem.
Cesta po německých dálnicích byla dosti nudná a zdála se být nekonečná. Přespali jsme na konci denní trasy v Lindau v Německu, kam jsme dorazili po půlnoci. Místo nocování Bylo to na okraji městečka, na cestě k nějakým fabrikám. Byl tam odstavený kamión a řidič tam už spal. Tak jsme se přidali. No kamion brzo ráno odjel a tak jsme se probudili osamoceni. Museli jsme si najít nějaké vhodnější místo na provedení ranní hygieny. To se nám naskytlo u kontejnerů na tříděný odpad, kde území ovládali potkani a krysy. Pak následovala krátká prohlídka městečka a břehů jezera Bodensee. T = 75929
Hrad ve Vaduzu
2.den – 15.6.2006Odjíždíme z Lindau v 8,00 hodin a těšímě se na průjezd Alpami.TrasaPřejíždíme hranice do Rakouska směr Bregenz. První zastávka je v Lichtenštejnsku v hlavním městě Vaduzu. Zaparkovali jsme na parkovišti nad sídlem vladaře. Je to spíše hrad než zámek, který je pro veřejnost nepřístupný a byl zrovna v rekonstrukci.
Serpeníny Julienpass
Pokračujeme po silnici č.13 směrem na Chur a dále silnicí č.3 na Tefencastel a Mulegns.Krásnými serpentínami stoupáme k Julienpassu, kterým přejedeme vrcholky Alp ve výšce 2284 m.n.m.
Průsmyk 2284 m.n.
Na nejvyšším místě průjezdem Julianpassem jsme se zastavili, trochu se prošli a snědli řízky z domova.
Luboš u oběda
A jedeme dál.
Lago di Como s Alpami
Na italském území již silnicí SS37 a dále SS36 k jezeru Lago di Como. No a podél jezera po SS340 do města Como. Tam jsme najeli na dálnici a uháněli si to k Milánu, ( bez poplatků).
Certosa di Pavia 2
Certosa di Pavia 1
Miláno jsme jen projeli a stavěli jen na benzínce načerpat GPL (naše LPG). A pokračovali jsme po SS35 na město Pavia. Měli jsme velkou snahu se podívat do Certosa di Pavia, kde je pěkný klášter, ale byl už zavřený a tak jsme mohli okukovat jen okolí.
V polích
Protože nebyla prohlídka kláštera a bylo ještě brzo jít spát, tak jsme jeli dále. Dojeli jsme za soumraku k městu Voghera a našli si místo na spaní v polích.Místo nocováníByla to samota a tak tam byl klid.T = 76339
Krajina
3. den 16.6.2006vyrážíme v 8,10 hod. a už se těšíme na moře. Trasa dne:TrasaJedeme po SS35 do Tortona, dále Serravelle a v Buselle najíždíme na SS226 směr na Bargagli. Za Cicagnou odbočujeme z hlavní a serpentinami přejíždíme hřeben přes Coreglia Ligure. Potom už sjíždíme k Rapallu, kde se střetáváme s mořem. Najíždíme na SS1 po které jedeme až do Pizzy.
Kostel na kopci
Cestou se zastavujeme na několika pěkných místech v horách. Kdy jsme sjeli z hlavní a šplhali serpentinami do kopců. Ale stálo to za to. Byly to nádhermé vyhlídky a vždy tam byla zajímavá stavba či kostel. (obr.vpravo – kostel na hřebeni Coreglia Ligure)
Nad Rapalem
(obr.vlevo – setkání s mořem nad Rapallem)
Fasdinovo z hor
V Sarzanu opět odbočujeme z SS1 do hor k vesnici Fosdinovo.Podle průvodce tam máme najít velmi zajímavé starobylé město a nádherný výhled do okolí. No stálo to za to.
Fasdinovo hrad
Fasdinovo ulička
Fasdinovo hradby
Fasdinovo průchod
Dómo
Vzhledem k změně trasy jedeme dále přes města Carrara a Massa. Do Pisi jsme dorazili v 19,50 hod. a našli si parkoviště v centru města u nádraží.Od 20 hodin bylo zadarmo.Místo nocováníVyrážíme na prohlídku Dómo a následně na noční slavnosti, které se v Pizze pořádají v tento den každý rok. T = 76843
4. den – 17.6.2006jsme vstávali těsně po osmé hodině. Spali jsme na onom parkovišti u nádraží, které bylo zadarmo i přes So a Ne. Bylo to asi 500 m od Dómu. Tak jsme šli znovu na prohlídku Piaza Manin a Dómu. Vstup na šikmou věž byl 15 Eur na osobu. No drahé ale dali jsme je. Potom jsme si prohlídli ještě město a most, na kterém jsme včera v davu lidí namačkáni jako sardinky pozorovali ohňostroj.
Pizza most
Dómo 1
Odjíždíme z Pizzi v 15.45 hod. směrem na Livorno a Řím, stále silnice SS1.TrasaZa Livornem se znovu potkáváme s mořem a tak u města Querciannella je první koupání. Bylo to na kamenitém břehu, jakási pláž, kde byli jen samí muži, (neoblečení a mající se k sobě vřele). Až o kus dál jsme našli vhodné místo pro koupání, kde byl i jeden heteropár. Foukal vítr a byly silné vlny. Koupání 16,40 až 17,50 hod.
Bouře
Querciannella pláž
Jedeme dál a u města Follónica hledáme místo na spaní. Samozřejmě by mělo být blízko moře. Alenka tu byla už dříve na dovolené a tak nebylo těžké místo najít. Luboš v době kdy Alenka připravovala večeři zkontroloval a opravoval brzdy na předních kolech.Po večeři následovalo večerní koupání, tedy jen Luboš a zajíždíme na velké parkoviště před veřejnými plážemi, kde se ukládáme ke spánku. Místo nocování Noc byla klidná.
Follónica
5. den – 18.6.2006 Spíme do 8,00 hodin, ranní hygiena a velký úklid, pak koupání a v 10,20 h. odjezd po SS1 směr Amalfi. Trasa 13,30 – 14,45 oběd + koupání u Santa Marinella (cestou zpět tu přespíme). Římem jsme projeli až na 1 otočku OK, 26. výjezd – Via Pontina, SS148 a dále SS213. Do Gaeta cesta dobrá, ale pak šňůra na Neapol. Tankujeme GPL, kde obsluha byl Polák. Neapol projíždíme za tmy v pohodě, zato směr Sorrento totálně plný všeho možného a to hodiny ukazovaly asi tak po 22,45 hod. Místo na přenocování jsme si našli v Sorrentu na parkovišti. T = 77393 Místo nocování
Massa Lubrense přístav
6. den – 19.6.2006Vstáváme po osmé hodině a v 8,30 hod. odjíždíme ze Sorrenta směr někam k moři a pak Amalfi.TrasaNebylo to jednoduché. Cestičky k moři byly tak úzké, že Fordík mnohdy ani neprojel a museli jsme vycouvávat. Nakonec jsme jednu cestu k přístavu našli. Placené parkoviště a omezený prostor pro vykoupání nás donutily jet dále, směr Amalfi. Znovu šplháme do kopců mnoha serpentinami.
ostrov Capri
Na kopcích se nám naskýtá mnoho krásných výhledů do okolí, na moře a ostrov Capri. Přijíždíme do městečka Metrano, kde doplňujeme na malém náměstíčku zásoby vody.
Metrano
Amalfské pobřeží nazývané též „Divina Costiera“ (božské pobřeží), je plné vápencových stěn, často s hlubokými vlysy sestupujících strmě k moři a stále měnících své formy. Je poseté vesničkami, které sestupují podél příkrých stěn až k rozkošným plážičkám u moře. A Positano je velkým skvostem tohoto pobřeží. To jsme už obdivovali při loňské dovolené a také jsme se tam zase moc těšili.
Pobřeží Amalfi
Positano
Tak jen pár pohledů a oživily se nám všechny vzpomínky na to, jak jsme zde byli v loni a procházeli si toto krásné městečko. Cesta po pobřeží je samá zatáčka, tunel či most. Je to překrásná jízda i když velice úzkou silnicí a když potkáte autobus v zatáčce, tak není kam uhnout.Naštěsí je tam na místech pěkných rozhledů vždy kousek místečka k zastavení. Což jsme velice často použili.
Positano 2
Positano 1
Zastavujeme také na malém parkovišti u Grotta di Smeraldo (smaragdové jeskyně) a jdeme na prohlídku. Vstup 5 Eur. No nic moc a naše další rozhodnutí zní. Jeskyně v Itálii NE. Máme doma krásnější!!!
Grotta di Smeraldo
Obědvali jsme na molu u přístavu ve městě Amalfi. Také jsme se tak vykoupali. No špatný přístup do vody to tedy byl, samé obrovské betonové kvádry jen tak volně naházené. Jo a také jsme museli platit dosti tvrdé parkovné.(1 hod = 3 Eur)
Salermo koupání
Pak už nám ten den zbývalo jen projet Salernem a vyhledat si místo na pláži a také místo k přenocování. Bylo to na kamenité pláži asi 10 km za Salernem. Pěkné koupání a dobře jsme sa tam i opálili. Vhod přišel i odpočinek z cest. V noci nás věrně hlídal toulavý pes, kterých je v Itálii všude dost. T = 77465 Místo nocování
Trajekt

7. den – 20.6.2006Vstáváme před sedmou hodinou. Ranní koupání v moři (od teď pravidelně) bylo osvěžující. Odjíždíme před osmou hodinou směrem Pontecagnano, kde najíždíme na dálnici A3 ( E45 ) .Trasa Tato dálnice je až na jih Itálie bez poplatků a tak jí plně využíváme. Cesta je vzhledem k překrásné krajině hodně zajímavá. Jen tu dálnici cca 2/3 celé délky opravují a tak to je samé omezení. U městečka Falerna Marina sjíždíme k moři na koupání a oběd. V 15 hodin odjíždíme a pokračujeme po dálnici dál až do Villa San Giovanni. Tam najíždíme v 17,30 hod. na trajekt společnosti Bluvia a plujeme do Messiny. Zpáteční lístek pro auto a dvě osoby stál celkem 40 Eur, (platnost lístku byla na měsíc). Na Sicilíi sjíždíme z trajektu asi po třičtvrtě hodinové plavdě. Tak jsme konečně na ostrově !!!
Trajekt a Luboš

Po vylodění se na Sicílii jsme měli snahu jít se vykoupat a tak zajíždíme do uličky, kde jsou jen rybáři. Jdeme do moře ale ouvej, nějak studené. Tak to bylo jen rychlé opláchnutí, bez plavání. Ono moře v tom kanále mezi Itálií a Sicílii je v nějakém studeném proudění. Ten den jsme dojeli až před Milazzo. No nebylo to snadné. To co jsme zažívali v loni u Neapole v dopravě bylo proti mesinské dopravní špičce kolem 19,00 hodině mírně řečeno sranda. Cestu jsme nemohli vůbec najít a tak jsme asi po hodině hledání a popojíždění v kolonách aut najeli na dálnici. Když jsme přejeli hory a byli na severním pobřeží, tak jsme z dálnice rychle sjeli. I tak to stálo 1,- Eur. No ale byli jsme tam kde jsme chtěli a tak už jen hledáme příhodné místo na spaní. Samozřejmě u moře. Místo nocování Městečko, silnice, písčitá pláž. Tak to bylo to ono místo. Večerní koupání a spát. T = 78004
Milazzo
8. den – 21.6.2006vstáváme před sedmou hodinou a jdeme se hned vykoupat do moře. Ranní teplota vzduchu je přes 22 stupňů Celsia a tak nás moře pěkně osvěžuje. Tady je již zase teplé.TrasaBalíme a jedeme do Milazza. Auto parkujeme mezi zaparkovaná auta rybářů na molu a jdeme hledat trajekt na Vulkáno. Zrovna tam stál trajekt a tak kupujeme lístky u ARGO firries za 12,60 Eur pro dvě osoby a vyplouváme v 10,00 hod. na ostrov Lipari. Plavba trvala hodinu a půl. Na Lipari hledáme zmateně další loď, která by nás odvezla na ostrov Vulkáno. Našli jsme a vznášedlo nás rychle dopravuje za 9,- Eur pro dva na Vulkáno.
Vulkano
Začíná být nesnesitelné vedro a tak vzdáváme jakýkoliv výstup na sopku a jdeme k pláži. Je písčitá ale celá černá. VEDRO a voda jako kafe. Koupání a plavání ,svačinový, jogurtový oběd a jdeme na druhou pláž. Tam zjišťujeme, že je vulkanická, ve vodě probublávaly horké plyny. Následuje opět koupání a užívání si přírodní horké perličkové lázně. V 15,35 hodin odplouváme z Vulkána na Lipary.
Vulkano bahno
Vulkano 1
Lipari
Po přistání na ostrově Lipari se jdeme podívat na tamní památky.Vystupujeme uličkami do kopce nad přístavem, kde je starověký hrad, kostel a řecké vykopávky. Byl i nádherný výhled do přístavu a na město Lipari
Lipari řecké vykopávky
Loď
V 17,20 hodin odplouváme z ostrova Lipari zpět do Milazza. A protože máme ještě čas, tak podnikáme malou prohlídku města.Kostel, kašna, řecké vykopávky před kostelem. Poté jsme se vrátili k autu. Bylo vše tak jak jsme jej zanechali dopoledne na rybářském molu. No nezbývá než jet dál. Pomalu se začíná stmívat a tak hledáme i místo na spaní.
Milazzo Kašna
Milazzo kostel
Našli jsme ho za městečkem Falcone.Místo nocováníOpět plážička vedle přístavu. Pěkné noční i ranní koupání. Noc byla klidná a dobře jsme se vyspali. No byli jsme také po celodenním výletě na Lipary a Vulkáno pěkně unaveni. T = 78048
9. den – 22.6.2006Tento den máme v plánu dojet až k městu Castellammare. Trasa Čeká nás projet Palermem a to bude asi pěkný oříšek. No uvidíme nějak to dopadne.
První naše zastávka je v Tyndaris. Pěkně na kopci nad mořem, s pěknou vyhlídkou a nádherným poutním kostelem černé Madony. Bylo vidět až na Vulkano a Lipari.Před polednem zajíždíme zase k moři na koupání a oběd. Našli jsme si krásné místo u kamenité pláže, pod dálničním nadjezdem u malé obce Torretello.Už před námi tam byli Italové s dvěma velkými mobilními auty. No a měli sebou i slepice, které potom před odjezdem pochytali a odjeli. Luboš si pěkně zašnorchoval a také jsme si nabrali pěkné kamínky a kameny do sbírky.
Cefalu přístav
Druhá zastávka byla v Cefalu. Město jako vystřižené z cestovního katalogu. Po Taormině nejnavštěvovanějším letoviskem Sicílie. Může se pyšnit tři tisíce letou historií. Tam jsme se tedy prošli krásnými uličkami a navštívili románský dóm. Auto jsme zaparkuvali u přístavu. Jinak byla všechna pakroviště placená.
Cefalu Dóm
Také se tam zrovna konala svatba. No těch jsme ostatně viděli na Sicílii ještě mnoho. V těch uličkách, které byly úzké bylo docela příjemně. Jinak vedro a na pláži, která byla přímo pod domy se dalo pěkně koupat. No ale my jsme museli dál. Také jsme se chvilku dívali na fotbal. Hráli jsme zrovna s Itálii a prohráli 1:0.
Cefalu pláž
Cefalu voda
Ještě jsme doplnili zásoby pitné vody. A jedeme dále. Čeká nás průjezd Palermem. No rozhodli jsme tak, že před Palermem najedeme na dálnici. Doufali jsme, že přes město nebude placená. Ono nám to kupodivu vyšlo a jeli jsme až před Castelamare del Golfo. Za Palermem jsme byli svědky několika požárů v horách. Asi to tam není vzácnost, protože jsme neviděli žádné velké snahy v hašení. Jelo to parádně a tak jsme ještě za světla našli pěkné místo na spaní. U městečka Balestrate. Místo nocování Zase na pláži u moře.Noc byla příšerně teplá a nedalo se dobře spát. Měli jsme i otevřené dveře auta. Na pláži byli skoro celou noc rybáři, kteří často osvěcovali naše auto reflektorem a Alenka nemohla spát. T = 78332
Scopello
10. den 23.6.2006 jsme měli v plánu se podívat do Riversa Naturale dello Zingaro.Tedy chráněnou přírodní oblast. Zajeli jsme tady do městečka Skopello, odkud jsme chtěli pěšky, (dál stejně cesta nevede). No na infocentru nám sice dali zadarmo mapy ale zároveň nás upozornili, že je vstup do rezervace z důvodů požárů zakázán. No tak jsme šli alespoň pokud jsme mohli a kam nebylo zakázáno. Prohlédli jsme si ono malé městečko a pak šli dolu k moři. Už do městečka jsme viděli nádherné pobřeží, které nás lákalo.
Scopallo hrad
Zprvu jsme mysleli, že ze tam na pobřeží nějaký starý hrad ale byla to zřejmě jen stará strážní věž.
Scopallo hrad 1
Čím jsme však byli blíže, tím více jsme vnímali tu nádheru přírody, která se před námi otevírala. Pospíchali jsme dolu k pobřeží.
Scopallo pobřeží
Scopallo pláž
Tak a byli jsme u moře. Malá nádherná pláž, kde bylo několik lidí a krásná příroda. Tak tady strávíme většinu dne.Koupání, opalování, a šnorchlování. To si vyzkoušela i Alenka. Byla tam nádherná vodní flora ale i fauna. No ty rybičky byly jako když se díváš na velikánské akvárium plné barevných ryb. Prostě nádhera.
Skopallo pláž 1
No tady bychom vydrželi určitě déle ale plán cesty je plán a ten se musí plnit. Byla to ale opravdu nádhera a jedno z nejhezčích míst u moře, které jsme navštívili.
Scopallo výhled z města
Erice
Ze Scopalla odjíždíme v 16,35 hod. směrem na Trápani po SS187.Trasa Měli jsme v plánu navštívit před Trápani ještě město Erice. Je to město vznešeně trůnící na osamělé 751 m vysoké hoře. V důsledku vysoké polohy jsou tu i v nejparnějším létě příjemné teploty a pohled do dálky až k Egadským ostrovům je úchvatný.
Do města Erice vede cesta klikatá a samé serpentiny. Už jen výjezd na tu horu je nádherný zážitek.Jinak je možno jet lanovkou z Trapani. My jsme jeli autem a stavěli na každém možném místečku v serpentinách. Bylo na co koukat. Město je z větší části obehnáno hradbami a zpřístupněn je i starý hrad. V novější části je hotel a pro neubytované nepřístupný. Je možno jít i na věž, ale my jsme už nemohli proto, že bylo po zavíračce. (Jen do 19,00 hod.) No ale procházka městem byla pěkná. Uličky úzké a členité.
Erice hrádek
Erice hrad
Erice hrádek
Pak jsme ještě počkali na západ slunce, který byl velkolepý a nádherný. Znovu jsme projeli serpentiny ale jinou cestou směrem k Trapáni. Tam jsme začali hledat místo na spaní. No byla už tma a tak se to hůře hledalo. Museli jsme jet podél pobřeží až k městečku Pizzolungo. Hned na okraji jsme zajeli na malé místečko mezi domy,silnicí a mořem. Vykoupali se v moři, ustlali si v autě a spali až do rána. T = 78421 Místo nocování
Erice západ slunce
11. den 24.6.2006jsme vzhledem k místu kde jsme spali vstávali dosti brzo. Ranní koupání jsme si však neodpustili. Odjíždíme v 8,35 hod. směrem Trapaní. Tam jsme zajeli do středu města a zaparkovali v jedné úzké uličce. Následovala krátká prohlídka staré části města.Také jsme už potřebovali koupit vody na pití.Až do teď jsme měli zásobu z Čech (Mattoni, Magnezii).Na trhu jsme koupili i docela levně rajčata.Trapani
Trapani trhy
Trapani solná pole s mlýny
Dále jsme pokračovali po SS115 směr Marsala. Na teploměru je v 11 hodin 37 stupňů celsia. Trasa V Marsale jsme trochu bloudili. Jejich krásné značení směru za křižovatkou se nám v tomto městě pěkně motalo. No nakonec jsme ale zajeli správně a to přímo k té nejvýznamnější památce. Parkujeme na malém náměstíčku. Krátká obhlídka památek
Marsala Dom
Marsala náměstí
Marsala brána
To už bylo hrozné vedro. Ulice byly rozpálené a nebylo se kam schovat.Jakýkoliv stín byl vhod. Přesto všechno jedeme dále. Pořád SS115 na Mazaru.Tam navštěvujeme jen v krátkosti Mazara del Vallo. Za městem Castelvetrano sjíždíme z SS115 na SS115d a jedeme na Selinunte kde stavíme na prohlídku Řeckých vykopávek. To už sluníčko pálí jako dívé. Na vykopávkách se není kde schovat a tak hledáme místo ke koupání. Malá ale pěkná pláž se našla na okraji městečka Marinella. Koupání a opalování.Ten den bylo sluníčko opravdu štědré. Velké vedro. Luboš usnul na písku u moře a vlny ho ochlazovali.
Selinunte řecké vykopávky
Selinunte vykopávky
Selinunte chrám
Odjíždíme z Marinella směr Agriento. Vrátili jsme se na silnici SS115. V 19,00 hodin jsme asi tak 50 km od Agrigenta a tak hledáme místečko na spaní. Sjíždíme k moři i městečka Siculiana Marina a našli jsme si pěknou písčitou pláž. Místo nocováníByla dosti velká a tak Luboš hledáním toho nejlepšího místa – na té velké pláži – zapomněl, že do písku nesmí zajet. No stalo se a zapadli jsme. Asi tak po půl hodině odhrabování písku a podkládání kol vším možným co se na té pláži zrovna nacházelo jsme z toho vyjeli. Byly to nervy. Nakonec jsme zaparkovali vedle obytného auta s anglickou SPZ. Byli to dva mladí lidé z Manchesteru. Pozdravili nás po česku, dobrý den a dali se do řeči -tedy anglicky. Cestovali už šestý týden a před dvěma týdny byli i v Česku. Večer proběhl v tradičním ritualu – večeře, koupání. T = 78640
12. den 25.6.2006 odjíždíme z Siculiana Marina v 8,30 hod. Vracíme se na silnici SS115 Trasa a naše první zastávka je v Agrigentu. Tam jsme si prohlídli uličky středověké části města. Antickou část Agrigenta, Akragas, řecké chrámy, jsme vynechali. Přeci jen jsme již jedny řecké vykopávky zhlédli minulý den.
Agrigento uličky
Agrigento místo parkování
Měli jsme však smůlu, tam, kam jsme se chtěli podívat, bylo ten den zavřeno. Byla totiž neděle a tu Italové drží dokonale. Nikde se nedělá a je všude zavřeno. A na Sicílii to dodržují ještě důsledněji. Tak jen procházíme ty nejzajímavější uličky.
Agrigento uličky
Odjíždíme v 10,30 hodin a z auta si z povzdálí prohlížíme antické chrámy. Ten den sluníčko opravdu pálilo a tak se zastavujeme na vykoupání na pláži před městem Gela.
Pláž před městem Gela
Pak už sjíždíme z SS115 na SS194 jen na prohlídku města Ragusa. Zaparkovali jsme sice docela dobře v uličce u Basilica San Giorgo, ale bylo takové vedro, že prohlídka byla dosti únavná. Ale stálo to za to.Tak se moc nezdržujeme a jedeme dál.
Ragusa Basilika
Ragusa Basilika detail
Ragusa Basilika
Tady jsme trochu bloudili.Vyjeli jsme z Ragusy po dálnici ale nenašli jsme odbočku na SS115 a tak jsme přijeli skoro k Marina di Ragusa. Hledáním té správné cesty jsme se najednou ocitli u města Scicli. Bylo to pěkné starobylé město v údolí kde se stékají řeky Modica a Cava di Santa Maria. Byly zde pěkné pohledy na celé město z výšky hor nad městem. Na SS115 jsme se vrátili u města Modica a pokračovali na Ispicu a dále na nejjižnější jih Sicílie. Našim cílem byl malý ostrov Correnti.
Kolem 18,00 hodiny jsme dosáhli cíle. Na ostrov jsme se museli přebrodit po zbořené a zatopené cestě. Následovala prohlídka a koupání na nejjižnějším cípu Sicílie, ale také Itálie. Mimochodem, je to na úrovní severního Tuniska.
Isola delle Correnti
Potom jsme si projeli město Portopalo při hledání místa na spaní. To jsme našli za přístavem u starého mola. Museli jsme se však vrátit za jižní cíp. Místo nocování Tam jsme zajeli polní cestou, na které jsme si také posbírali pár melounů. Byly dobré. A to v průvodci píší, že jižní cíp Sicílie je neúrodný. Celkem klidná a pohodová noc, i když bylo dosti teplo. T = 78943
Koupání za Portopalem
13. den 26.6.2006jsme vyjeli v 8,45 hodin směrem Na Portopalo di Capo Pissero a dále podél pobřeží na sever.TrasaNaše první zastávka byla hned za Portopalem a to na pěkné pláži s koupáním a opalováním. Tam jsme měli první technický problém. Rozbil se kabel k ledničce. Provizorně opraveno a napojeno napřímo za autozapalovačem.
Noto brána od místa parkování
Další naší zastávkou bylo město Noto. Barokní pohádkové městečko, které působí ze všech měst na Sicílii nejjednotnějším dojmem. Pohled na medově žlutou vápencovou idylu vyvolává nadšení i u ignorantů umění. Po silném zemětřesení v roce 1693 bylo staré Noto téměř zcela zničeno. Ti, co přežili zkázu se odstěhovali a znovu vystavěli mnohem krásnější město na terase jižních výběžků Monti Iblei. Behem několika málo desetiletí bylo postaveno 15 paláců, 19 klášterů a 23 kostelů. Zvláště působivá je katedrála San Nicolo a kostel San Francesco. Prohlídka byla pěkná až na to, že bylo příšerné vedro.
Noto
Noto
Noto ulička
Po prohlídce města, které bylo opravdu plné památek jsme se vydali po SS115 dále na sever směr Siracusa. Cestou jsme ještě jednou zajeli k moři a to u města Fontane Biachle, kde jsme se naobědvali a poleželi na pěkné pláži. Samozřejmě bylo i koupání a šnorchlování. Byli jsme tam celé odpoledne a na večer jsme jeli dále a navštívili město Siracusa. Česky Syrakusy, je rozděleno na dvě části a to stará část na ostrově Ortigie, spojeném s pevninou dvěma mosty. O kus dál do vnitrozemí se nacházejí ruiny z řecko-římského období. No i my jsme si rozdělili prohlídku Syrakus na dvě části. Večer jsme si prohlídli starou část na ostrově a řecko-římské ruiny jsme si nechali na druhý den.
Pláž u Fontane Bianche
Syrakusy chrám
Syrakusy pobřeží
Syrakusy západ slunce
Kde přespíme jsme si vyhlídli již dříve. Vracíme se na pláž, kde jsme strávili horké odpoledne opalováním, plaváním a lenošením. Bylo to klidné místo ale noc byla co se týče horka nejhorší. Otevření dveří auta dokořán nepomáhalo a tak Alenka si ustlala vedle auta na zemi. Ono většinou ráno kolem sedmé hodiny bylo na teploměru kolem 25 stupňů celsia. No a tuto noc to bylo ještě více. Bylo to také tím, že jsme byli pod vysokými stromy a větřík nikde. T = 79041Místo nocování
14. den 27.6.2006 odjíždíme zpět do Syrakus a hledáme památky z řecko-římského období. Měli jsme štěstí a parkujeme přímo u vchodu na křižovatce pod stromy. Karabinier nám hlídá auto a zastavuje provoz abychom mohli přejít hlavní silnici.Vstupné do areálu kde je řecké divadlo, „Dionýsiovo ucho“ a římský amfiteátr je 6 Eur na osobu. No k vidění nic moc.
Syrakusy řecké divadlo
Syrakusy Dionysiovo ucho
Syrakusy římský amfiteátr
Tento den bylo v plánu dojet až pod sopku EtnuTrasa k městečku Nicolosi. Ze Syrakus jsme jeli po SS114 na město Catánia. Tam jsme zaznamenali dosti vážný technický problém na autě. Bylo potřeba opravit výfuk, respektivě zavařit u příruby. No hledáme nějaký servis a podle cedulí u silnice zajíždíme do Iveco servisu. Totální neochota ale poslali nás k Fordovi. Tam jen výměnou celého výfuku, který stejně na skladě neměli. Hledáme dále a je nám jasné, že značkové servisy nám nepomůžou. Tak nejaký ten malý opravář aut. U cesty vidíme autovrakoviště a tak tam zajíždíme. No neměli svářecí agregát ale poslali nás k sousedovi-autoopravně a tam nám to za 20 Eur zavařili běhel 15 minut. Ani výfuk nevyndávali z auta. Sláva bylo po problému a můžeme dál. No jen ještě bychom se mohli vykoupat. Tak od 16.00 do 17,00 bylo koupání na veřejné pláži.Místo koupání Pak už jedeme dál k Etně. Městem Nicolasi jsme jen projeli a stoupáli po pěkných srpentýnách dále blíže k Etně. Zaparkovali jsme až na velkém parkovišti u lanové dráhy. To byl v podstatě nejvyšší možný bod kam lze dojet autem po silnici. Stabice „Cant,d´ Etna“. To bylo i naše místo nocování. Místo nocování Ješte večér jsme si prohlédli okolí lanovky a také malý kráter jménem Silvestr. T= 79219
Na malém kráteru u parkoviště
15. den 28.6.2006jsme vstali brzo a spěchali k lanovce. Tam jsme si vystáli frontu u pokladen. Když jsme zjistili, kolik stojí vstupenka na lanovku, tak jsme to chtěli vzdát. No ale pak přeci jenom zvítězila naše touha za poznáním a vstupenku v hodnotě 45 Eur na osobu jsme si koupili. Tak jsme ulehčili peněženku o 90 Eur. Ale přeci, pod Etnou nebudeme stát každý rok a možná to byla poslední příležitost jí vidět z blízka.V ceně vstupenky byla jízda kabinkovou lanovkou, terením autobusem a průvodce. Samozřejmě jízda tam i zpět. Prohlídka byla pěkná a nebylo nutno litovat.Alcántara
Kaňon na řece Alcántaře
Ve 13,15 odjíždíme z parkoviště pod Etnou směr Santa Venerina Trasa a dále na Linguaglossa, Francavilia a k přírodní rezervaci Góla dell´Alcántara. Je to přes 20 metrů hluboký kaňon který na úbočí Etny vytvořila v čedičové hornině řeka Alcántara.Voda v řece nás pěkně ochladila. Měla jen 12 stupňů celsia.
Řeka Alcántara
Taormina
No nedá se nic dělat a musíme dál. Po SS185 směr Naxos. Tam sjíždíme k moři a následuje krátké koupání na skalnatém břehu. Pak jedeme do Taormina. Tam parkujeme na silnici před vjezdem do města a jdeme na prohlídku. Taormina je známá jako turistické centrum Sicílie. Grandiózní pohled z řeckého divadla na Etnu neodmyslitelně patří k návštěvě Sicílie. Jen to divadlo už bylo zavřené. Návštěvní hodiny jsou jen do 19,00 hodin a my tam přišli v 18,50 hod. No a to už nás dovnitř nepustili. Škoda, tak si jen prohlídneme město. Ani fotky nám moc nevyšli, tak sorry.
Prohlídku končíme už za tmy a po příchodu k autu nás za stěračem čeká pozdrav ve výši 31 Eur za nesprávné parkování. Přesto, že jsme byli hned za cedulí s povoleným parkováním, byla tam jakási dodatková tabulka s nápisem v italštině s omezením. No chudák cizinec když neumí italsky.
Pak jedeme dál a to až před Messinu, kde hledáme místo na spaní. Místo nocování Přesto, že už bylo po půlnoci, tak bylo všude dosti živo a to i u moře. Noční koupání však muselo být. Ráno jsme zjistili, že pobřeží a pláž byla plná medúz. Bylo jen divné, že nás večer nežehly. T = 79341
16. den 29.6.2006 Odjíždíme z místa nocování a ranní koupání jsme zrušili (medúzy). Trasa Teplota 30,7 venku a 32,1 stupňů celsia v autě. Jedem směr Messina a hledáme kudy na trajekt. No celkem dobře značené a tak na jedné z mnoha křižovatek je ukazatel, trajekt do prava. Sláva jedeme tam, máme zelenou a tak odbočujeme. Ale – POZOR – nemí kam odbočit. proti nám stojí auta ve třech řadách. Je to snad jednosměrka a dělá si z nás ukazatel legraci? Ne není to tak to jen sicilianci jezdí jak se jim to hodí a do křižovatky se cpou tam kde je zrovna místo. Nezbývá nic jiného, než počkat, až mají oni zelenou a odjedou, a pak můžeme jet my. To že jsme stáli v křižovatce a BRZDILI PROVOZ VŮBEC NIKOMU NEVADILO. Tak to byl na závěr naší cesty po Sicílii dost dobrý bombónek. Ostatně, ono se tak jezdí na celé Sicílii. Naloďujeme se na trajekt v 9.00 hodin. Čistá doba plavby na špičku Itálie byla 25 minut. Na Italský břeh vjíždíme v 9.45 hod. a najíždíme na dálnici A3 směr Salerno.
Po dálnici A3 jsme jeli až do Falerna, kde jsme najeli na SS18 a zajeli k moři na koupání. Pak jsme popojeli jen několik málo KM a zajeli na pláž Marina di Nocera, kde jsme se naobědvali. Ve 14 hodin odjezd po SS18 až před město Diamante, kde bylo další koupání. Odjíždíme v 17.30 a u města Lagonegro najíždíme opět na dálnici A3. Po ní jedeme až za Neapol, a najíždíme na rychlostní 7bis/dir. Po této silnici jedeme až do Báia Domizia, kde nocujeme. Místo nocování . Tam jsme dojeli až skoro o půlnoci. Tak rychle vykoupat a spát. T = 79918
Pirgi - etruská pevnost
17. den 30.6.2006jsme vstali opět do slunečného dne a tak nikam nespěcháme a celé dopoledne se opalujeme a koupáme.Tady byly pěkně velké vlny a tak si to užíváme. Odjíždíme po obědě v 11.55 hodin do SS7 směr Formia, Gaeta Terracina, Latina a Řím. Trasa V době od 15.30 do 18,00 hod. bylo koupání u Lido Latina. Tam byly také velké vlny a koupání bylo fajn. Sluníčko pálilo a bylo vedro. Římem jsme projeli bez vážných problémů po dálničním okruhu. Místo pro přenocování jsme po delším hledání našli u Torre Marangone nedaleko Civitavécchia. Nejdříve jsme hledali příhodné místo u S.Severa, ale tam to bylo moc snobské. Byl tam i pěkný pohled na Pirgi – etruskou pevnost. Místo nocování Ještě před setměním jsme rozdělali tábor a začali s přípravou večeře. Po večeři bylo koupání a hurá spát. Noc byla opět teplá ale klidná. T = 80181
Siena
18. den 1.7.2006jsme vstávali až před osmou hodinou. Ranní koupání a odjezd po SS1směrem na Civitavécchia a posléze najíždíme na SS2 na Viterbo a Sienu. Trasa Cestou bylo také ještě koupání a to v jezeře Lago di Bolsena. Také jsme se tam naobědvali a ve 12.00 hod odjezd do Sieny. V Sieně jsme se zastavili na delší prohlídku města. Byla to pěkná prohlídka zajímavého města. Zrovna se tam chystali na slavnosti, které jednou do roka pořadají. Jde o závody jednotlivých čtvrtí města na koních, které se konají přímo na náměstí.
Siena náměstíSiena radniceSiena uličky
Ze Sieny odjíždíme v 16.30 hodin. V autě které na nás čekalo byla teplota 54 stupňů celsia. Za Sienou najíždíme na rychlostní silnici do Firenze.TrasaPotom již jedeme po dálnicí a to proto, abychom se dostali ten den co nejdále přes střed Itálie. Naše denní trasa končí na dálničním parkovišti u Bressanone (Brixen). Tam jsme dojeli v půlnoci a mezi TIRákama parkujeme k přespání. Noc proběhla bez droblemů.
19. den 2.7.2006 odjíždíme z Brixenu směr Vipiteno po dálnici. Tam z dálnice sjíždíme a hledáme čerpací stanici na plyn. No smůla, je zavřená a čerpat mohou jen ti, kteří platí kartou. Plyn ale takto čerpat nejde. Tento způsob je v Itálii s i na Sicílii dosti běžný. V sobotu a neděli u takových pump obsluha prostě není.
Hranice do Rakouska přejíždíme v Brenneru. Jedeme do Innsbrucku po silnici nám již dosti známou č.182. V Innsbrucku zase najíždíme na dálnici a to i přes to, že nemáme platnou dálniční známku. No opět nám to vyšlo a v 9.45 projíždíme na německé území. Tak a je to. Teď už jen dojet po německých dálnicích do Česka. V průběhu jen dvě zastávky na jídlo. Do Varnsdorfu jsme se šťastně vrátili v 21.45 hodin.
Konečný stav tachometru : 80897 km
Skoro doma


Posted in 2006 ? Cesta na Sicílii, Cestopisy Itálie | Leave a comment